05.07.2024

Mesleki Eğitim Konferansları

Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, dini yüksek ihtisas merkezimizde “Efâl-i Mükellefîn ve Pratik Hayat ile İlişkisi” konulu konferans verdi.

Orhan Çeker, konuşmasının başında din görevliliğinin önemli bir vazife olduğundan bahsederek kursiyerlere kendi tecrübelerinden de örnekler ile tavsiyelerde bulundu. Ardından efâl-i mükellefin konusunun önemine, pratik hayat ile ilişkisine değindi.

Orhan Çeker Hoca, fukâhanın fıkıh literatüründe kullandığı her kelimenin ayrı bir manaya işaret ettiğini, birbiriyle eş anlamlı görünen kavramlar arasında dahi önemli nüasnların bulunduğunu, bunların farkında olmaksızın yapılan fıkıh çalışmalarının eksik kalacağından bahsetti.

Ayrıca hayatta karşılaşılan her meseleye ilişkin bir hükmün olduğunu ve bunların efâl-i mükellefin konusuyla bir anlamda ilişkisi olduğunu belirten Orhan Çeker Hoca bu konuya ilişkin özel çalışmaların yapılması gereğini dile getirdi.

Dini Yüksek İhtisas Müdürümüz Doç. Dr. Zeki KOÇAK, konferansın ardından Prof. Dr. Orhan ÇEKER'e konuşmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.