20.01.2022

Prof. Dr. Ali Erbaş'ın İhtisas Merkezi Müdürlüğü Ziyareti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Binbir Hatim Dua Programına katılmak üzere geldiği Erzurum'da Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi'de eğitim gören geleceğin müftü ve vaizleriyle bir araya geldi.

Burada kursiyerlere hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin ilim üreten bir yer olması nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığının en önemli birim birimlerinden birisi olduğunu söyledi. Başkan Erbaş, Arapça Kur'an-ı Kerim, fıkıh, tefsir, hadis, kelam gibi ulumu İslamiye dersleri ne kadar nitelikli olarak alınırsa bunun din hizmetlerine ve din eğitimine o kadar yansıyacağını ifade ederek, “Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Sizden istirhamım burada geçirdiğiniz üç yılı, verdiğiniz bu kadar emeği, görevlerimizden muaf olarak sadece ilim elde etmek için geçirdiğiniz bu zamanı, ömrünüzün sonuna kadar yapılan bu emeklerin bir zekatı olarak harcamanızı istiyoruz.” dedi.

Kursiyerlerin mezun olduktan sonra kürsülerde görev alacaklarını hatırlatan Başkan Erbaş, “Burada öğrendiğiniz konuları mutlaka toplumla buluşturmalısınız. Sahih dini bilgiye toplumumuzun ihtiyacı var. Hurafelerden uzak, aşırılıklardan uzak bir din anlayışına toplumumuzun ihtiyacı var.” diye konuştu.Başkan Erbaş, kursiyerlere göreve başladıklarında gençlik çalışmalarında aktif rol almalarını isteyerek, “Birkaç sözünüz ile ruhlarına gönüllerine eğer girebilirseniz bu sizin için hayatınızda yaptığınız en büyük vazife olacak. O çocuklarla sizin ilgilenmeniz çok daha etkili, çok daha faydalı olacak ve sizin için çok daha hayırlı olacak. Çocuklar bize emanet. Biz ilgilenmezsek kim ilgilenecek. Dolayısıyla vaizlerimizden, müftülerimizden bunu bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.