23.10.2019

KONFERANS

Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Prof. Dr. Adnan Bülent BALOĞLU, 09.10.2019 tarihinde Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğümüzün konferans salonunda “Günümüz İnanç Problemlerinin Doğuş İklimi” konulu bir konferans verdi.

Konferansa Dini Yüksek İhtisas Merkezi müdürü, eğitim görevlileri, personel, ihtisas ve hizmet içi kursiyerleri katıldı ve faydalı olduğu katılımcılar tarafından ifade edildi.

İslam ve Reenkarnasyon, Batı’da ve İslam Dünyasında Radikalizm ve Siyasi Reform kitaplarının yazarı olan BALOĞLU; küreselleşme, liberalizm, neoliberalizm ve serbest piyasa gibi kavramlar üzerinde durdu. Günümüz gençlerinin içinde bulunduğu manevi çöküntüye vurgu yaparak, dünyanın hiçbir sorununu düşünmeyen ve vurdumduymaz hayat süren gençlerin fazla olduğunu belirtti.

Gençlerin, hayatlarının bazı dönemlerindeki savrulmalarını deizme yönelme şeklinde değerlendirmenin yanlış ve reklam amaçlı olduğunu ifade eden BALOĞLU, sosyal dokuyu sıkı ve sağlam tutarak gençlerin bu savrulmalarının daha da azaltılabileceğine değindi.

Sayın BALOĞLU, gençlerin bir takım inanç problemlerini yaşamalarının nedenlerini, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin akait ve kelam tartışmaları hakkında yetersiz olduğu, din karşıtı yazarların kitaplarının kasıtlı olarak çok satanlar listesinde yer aldığı, misyonerlik faaliyetleri, reenkarnasyon, yoga ve meditasyon gibi akımlar şeklinde sıraladı.

Batı dünyası, “Acıkıncaya kadar uyu; uyuyuncaya kadar ye!” vb. sloganlarla gençleri adeta hiçbir değeri olmayan, bu dünyaya sadece yemek ve uyumak için geldiğini zihin altına yerleştirerek değersizleştirmektedir.

Son olarak günümüz gençliğinin inanç problemlerini yaşamasının sebeplerini şu maddeler çerçevesinde sıralayarak konuşmasını tamamladı:

- Cinsiyetsiz tutumların yaygınlaştırılması,

- Özgürlük adı altında fütursuzca harcama yaparak kapitalizme destek,

- Sosyal medya üzerinden değerlerle alay, cinselliğin yaygınlaştırılması, teşhircilik,

- Akademik ortamlarda tartışılması gereken konuların medyada halkın önünde tartışılması,

- Ailelerde ebeveynlerin çocuklarıyla haram ve helal muhabbetini neredeyse hiç yapmamaları,

- Ehil olup olmadığına bakmadan herkesin gelişigüzel fetva vermesi ve İslami değerlere sistematik düşmanlıktır.